Szczoteczka soniczna – wszystko co musisz wiedzieć.

Podstawą pielęgnacji promiennego uśmiechu jest regularne mycie zębów przy pomocy szczoteczki. Obecnie do wyboru mamy wiele modeli szczoteczek: manualne, elektryczne oraz soniczne, które stają się coraz bardziej popularne. Jak działa szczoteczka soniczna i czy warto jej używać?

Nowy wymiar mycia zębów. Szczoteczka soniczna – co to jest?

Szczoteczka soniczna jest rodzajem szczoteczki elektrycznej. Kształt główki przypomina tradycyjną szczoteczkę manualną, a rączka szczoteczkę elektryczną. Szczoteczki soniczne swoje działanie opierają na technologii sonicznej, czyli technologii fal dźwiękowych. Powstające fale dźwiękowe rozchodzą się w ustach razem ze śliną, wodą i pastą do zębów tworząc mikrobąbelki. Usuwają one płytkę nazębną już w odległości 3-4 mm od końcówek włosia. Docierają do wszelkich szczelin oraz miejsc niedostępnych dla tradycyjnej szczoteczki. Uniemożliwiają osadzanie się bakterii na powierzchni zębów.

Zastanawiasz się czy warto myć zęby szczoteczką soniczną?

Zdecydowanie tak! Dlaczego? Bardzo szybkie ruchy włosia szczoteczki sonicznej doskonale usuwają płytkę nazębną i uporczywe osady. Dzięki technologii sonicznej dociera ona do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Szczoteczka soniczna  super sprawdzi się osobom, które mają ciasno osadzone zęby. Skutecznie redukuje kamień nazębny oraz usuwa przebarwienia. Wszystkie te zalety powodują, że nasze zęby są zdrowsze i bielsze.

Szczoteczki soniczne wyposażone są w kilka trybów pracy. Każdy użytkownik znajdzie bez problemu tryb dostosowany do jego potrzeb. Ponadto szczoteczka soniczna zwykle posiada timer. Sygnalizuje on prawidłowy czas mycia zębów, który wynosi 2 minuty. Dodatkową funkcją jest impuls sugerujący zmianę miejsca mycia zębów.

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką soniczną?

Prawidłowe mycie zębów jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala nam utrzymać zęby piękne i zdrowe. Anita Walczak – higienistka stomatologiczna, autorka książki pt. „Sztuka mycia zębów”, właścicielka kliniki stomatologicznej Atelier Uśmiechu w Warszawie na swoim kanale YouTube prezentuje jak prawidło myć zęby szczoteczką soniczną.


Poznaj 7 kroków prawidłowego  mycia zębów szczoteczką soniczną:
  1. Zwilż główkę szczoteczki w letniej wodzie– łatwiej rozprowadzisz po niej pastę do zębów
  2. Nałóż pastę na włosie szczoteczki – nałóż niewielką ilość pasty, wielkości ziarenka grochu
  3. Zbliż główkę szczoteczki do zębów i delikatnie dociśnij– nie dociskaj na siłę
  4. Włącz szczoteczkę soniczną– włącznik najczęściej znajduje się na korpusie urządzenia ON/OFF
  5. Wyszczotkuj zęby– główkę szczoteczki ustaw pod kątem około 45° do powierzchni zębów. Dodatkowo myj zęby ruchem wymiatającym, który pozwala dokładniej usunąć zalegającą płytkę bakteryjną.
  6. Wypłucz usta– spłucz wodą lub po prostu wypluj resztki piany. Niektórzy uważają, że całkowite wypłukanie jamy ustnej usuwa cały fluor z zębów, inni natomiast twierdzą, że nie ma to znaczącego wpływu.
  7. Umyj szczoteczkę soniczną– wyłącz urządzenie, zdejmij główkę i dokładnie umyj ją pod strumieniem ciepłej wody.
Czy szczoteczka soniczna jest dla Ciebie?

Szczoteczka soniczna jest skutecznym urządzeniem dla każdego. Z jej działania mogą korzystać dorośli oraz dzieci, które ukończyły 6 lat. Ważny jest odpowiedni dobór szczoteczki, który powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Wybór przyborów higienicznych warto skonsultować ze swoim dentystą lub higienistką dentystyczną.

Źródła:

[1] https://www.youtube.com/watch?v=iQ87CjU0Yoo

Udostępnij wpis:

Strefa wiedzy White Way prezentuje treści o charakterze informacyjno-edukacyjnym na temat higieny jamy ustnej. Nie zastąpią jednak one profesjonalnej porady lekarskiej.  Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji. W przypadku problemów zdrowotnych przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze skonsultuj się z lekarzem specjalistą lub farmaceutą.

Bądź na bieżąco

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź inne wpisy

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?

Każdy z nas ma inny odcień zębów, na który mają wpływ zarówno czynniki zewnętrze jak i wewnętrzne. Jedni od urodzenia mają zęby bardziej żółte, inni mają zęby białe, które przebarwiają się wraz…

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

O zdrowie zębów swojego dziecka powinieneś dbać już od jego narodzin. Dlaczego? Jama ustna niemowląt ma sporo dziąsłowych fałdów i zachyłków, gdzie może zalegać pokarm, który jest przyczyną stanów zapalnych oraz pleśniawek.…

Mycie zębów - jak to robić dobrze?

Mycie zębów to czynność którą wykonujemy kilka razy dziennie. Z pozoru jest to prosta czynność, nie zawsze jednak robimy to dobrze. Prawidłowe mycie zębów to odpowiednie ruchy, nacisk, częstotliwość oraz długość mycia.…