Mycie zębów – jak to robić dobrze?

Mycie zębów to czynność którą wykonujemy kilka razy dziennie. Z pozoru jest to prosta czynność, nie zawsze jednak robimy to dobrze. Prawidłowe mycie zębów to odpowiednie ruchy, nacisk, częstotliwość oraz długość mycia. Nieprawidłowe mycie prowadzi do próchnicy, schorzeń jamy ustnej oraz kamienia nazębnego. Jak zatem prawidłowo myć zęby? Jak długo powinno trwać mycie zębów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Dlaczego mycie prawidłowe zębów jest takie ważne?

Dokładne mycie zębów to najważniejszy element w codziennej higienie jamy ustnej. Poznaj powody dla, których warto przyłożyć się do tej czynności. [1]

Najważniejsze powody to:

  1. Zapobieganie próchnicy zębów i chorobom dziąseł.
  2. Usuwanie resztek jedzenia zalegających w jamie ustnej po posiłkach.
  3. Mycie zębów pastami z fluorem wzmacnia i remineralizuje szkliwo zębów.
  4. Dokładne mycie pomaga usunąć płytkę nazębną i kamień osadzający się na zębach.
  5. Mycie pomaga zapewnić świeży oddech z ust.
  6. Mycie zębów po każdym posiłku zapobiega rozwojowi bakterii w jamie ustnej, a to z kolei pomaga uniknąć chorób zębów i częstych wizyt w gabinecie dentystycznym.
  7. Zapobieganie zakażeniom i dolegliwościom w naszym organizmie związanym z zapaleniami w jamie ustnej.
  8. Wzmocnienie ogólnej odporności organizmu – jama ustna to wrota dla wszystkich infekcji.
Jak właściwie myć zęby?

Prawidłowe mycie powinno być przede wszystkim dokładne. Niestety, często nie przykładamy się do tej czynności lub robimy to za krótko. Niezależnie od tego z jakiej szczoteczki korzystamy manualnej czy sonicznej mycie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty, i obejmować wszystkie ich obszary, w tym również kieszenie dziąsłowe. [2]

Aby mycie zębów było skuteczne należy wykonać zespół określonych czynności, które polegają na czyszczeniu po kolei: [3]

  • zewnętrznych powierzchni górnych zębów,
  • zewnętrznych powierzchni zębów dolnych,
  • wewnętrznych powierzchni zębów górnych,
  • wewnętrznych powierzchni zębów dolnych,
  • powierzchni żujących,
  • języka.

Istnieje kilka metod mycia zębów. Jedną z najbardziej popularnych jest metoda roll (obrotowo-wymiatająca), która polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45° i przesuwaniu jej w sposób obrotowo-wymiatający. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze techniki mycia zębów.

Najpopularniejsze techniki mycia zębów

Jeśli do mycia zębów używasz szczoteczki manualnej, musisz zadbać o to, aby właściwie doczyścić powierzchnie zębów z reszek jedzenia. [3] Poniżej przedstawiamy prawidłowe metody mycia zębów:  

Metoda roll – najbardziej znana technika mycia zębów inaczej nazywana metodą obrotowo-wymiatającą. Polecana jest szczególnie osobom, które mają wrażliwe i delikatne dziąsła, podatne na krwawienie. Polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni, a następnie przesuwaniu jej wzdłuż linii dziąseł, wykonując przy tym ruchy obrotowo-wymiatające.

Metoda Bass’a – metoda pomagająca pozbyć się płytki nazębnej z kieszeni dziąsłowych. Polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni, a następnie skierowaniu jej w okolice szyjek zębowych z włóknami ułożonymi w kierunku korzeni. Podczas czyszczenia tą metodą wykonujemy poziome ruchy drgająco-wibrujące, należy jednak uważać, aby nie były one zbyt intensywne, ponieważ może to spowodować obnażenie korzeni zębowych.

Metoda szorowania – jest najprostszą i najskuteczniejszą  metodą mycia zębów. Polega na ustawieniu szczoteczki poziomo do zębów, a następnie „szorowaniu” ich powierzchni. Ta technika mycia nie jest zalecana przez dentystów, gdyż w połączeniu ze szczoteczką o twardym włosiu, może spowodować powstanie ubytków klinowych oraz odsłonięcie szyjek zębowych.

Metoda Stillmann’a – metoda masująco-oczyszczająca, dedykowana głównie osobom zmagającym się z problemem odsłonięcia szyjek zębowych.  W metodzie tej należy ułożyć szczoteczkę pod kątem 45 stopni. Włoski szczoteczki powinny być skierowane w stronę korzeni zębowych. Należy przesuwać szczoteczką w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym lekkim drganiem poprzecznie-wibrującym. Włosie powinno częściowo zachodzić na dziąsła.

Metoda Pionowa – metoda polegająca na ustawieniu szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich. Czyścimy zęby wykonując ruchy wymiatające.

Metoda Pozioma – jest to metoda analogiczna do metody pionowej, tyle że polega na ustawieniu szczoteczki poziomo do powierzchni językowych zębów przednich.

Metoda Charters’a – to metoda polegająca na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni w kierunku płaszczyzny zgryzowej, a następnie wykonywaniu ruchów obrotowych z jednoczesnym dociskaniem włosia do dziąseł. Metoda ta szczególnie polecana jest osobom z chorobami przyzębia.

Metoda Fones’a – metoda, w której szczoteczkę należy ustawić pod kątem prostym, a następnie przesuwać nią po powierzchniach zębów ruchem okrężnym. Często jest stosowana przez dzieci. Jej podstawową wadą jest to, że pozostawia niedoczyszczone styczne zębów.

Ile powinno się myć zęby?

Większość dentystów zaleca, aby myć zęby przez co najmniej dwie minuty. Czy faktycznie w dwie minuty da się wyczyścić zęby? Duże znaczenie ma fakt, jaką techniką szczotkujemy zęby, oraz z jakich z artykułów korzystamy. Jak sprawdzić, czy Twoje zęby są czyste? Jedną z metod jest tak zwany „test języka”. Polega on na przesunięciu językiem po powierzchni zębów, i sprawdzeniu tym samym, czy stały się ono odpowiednio czyste i śliskie. Jeszcze skuteczniejszą metodą na sprawdzenie, czy odpowiednio doczyściliśmy nasze zęby, jest zastosowanie preparatów wybarwiających płytkę nazębną. Preparaty wybarwiające płytkę nazębną szczególnie sprawdzą się w przypadku dzieci, które mają tendencje do niezbyt dokładnego szczotkowania zębów. [5]

Pamiętaj, że zdrowie zębów przekłada się na ogólną kondycję naszego ciała. Warto zatem, poświęcić prawidłowej, dokładnej higienie kilka minut dziennie.

Źródła:

[1] https://www.medme.pl/artykuly/mycie-zebow-jak-robic-to-prawidlowo,88340.html

[2,3] https://denthelp.pl/blog/jak-prawidlowo-myc-zeby

[4] https://splat.expert/pielegnacja-zebow/jak-umyc-zeby-poradnik-krok-po-kroku/

[5] http://www.allecoudent.pl/aktualnosci/121-jak-myc-zeby

Udostępnij wpis:

Strefa wiedzy White Way prezentuje treści o charakterze informacyjno-edukacyjnym na temat higieny jamy ustnej. Nie zastąpią jednak one profesjonalnej porady lekarskiej.  Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji. W przypadku problemów zdrowotnych przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze skonsultuj się z lekarzem specjalistą lub farmaceutą.

Bądź na bieżąco

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź inne wpisy

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?

Każdy z nas ma inny odcień zębów, na który mają wpływ zarówno czynniki zewnętrze jak i wewnętrzne. Jedni od urodzenia mają zęby bardziej żółte, inni mają zęby białe, które przebarwiają się wraz…

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

O zdrowie zębów swojego dziecka powinieneś dbać już od jego narodzin. Dlaczego? Jama ustna niemowląt ma sporo dziąsłowych fałdów i zachyłków, gdzie może zalegać pokarm, który jest przyczyną stanów zapalnych oraz pleśniawek.…

Mycie zębów - jak to robić dobrze?

Mycie zębów to czynność którą wykonujemy kilka razy dziennie. Z pozoru jest to prosta czynność, nie zawsze jednak robimy to dobrze. Prawidłowe mycie zębów to odpowiednie ruchy, nacisk, częstotliwość oraz długość mycia.…