Czy ciąża wpływa negatywnie na zęby?

Bardzo wiele kobiet wspomina ciążę jako magiczny czas, ale niestety związany z wieloma przykrymi skutkami. Wiele przyszłych mam narzeka na zdecydowanie gorszy stan jamy ustnej, oraz na rozwój próchnicy. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać?

Zmiany hormonalne a stan jamy ustnej.

Faktem jest, że ciąża to czas, w którym w organizmie kobiety odbywa się wiele procesów, mogących powodować nawracające zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej. Jednym z najczęstszych problemów przyszłych mam są nawracające stany zapalne dziąseł. Zmiany hormonalne przebiegającymi w organizmie ciężarnej sprawiają, że  dziąsła mogą stać się obrzęknięte, rozpulchnione, zaczerwienione, a nawet zacząć krwawić. Łatwo może dojść wtedy do stanu zapalnego jamy ustnej. Uszkodzona śluzówka jamy ustnej stanowi wrota dla infekcji całego organizmu. Pamiętaj, że podczas ciąży zagrożona jesteś nie tylko Ty, ale zagrożone może być także dziecko. Około 20% przedwczesnych porodów i zbyt niskiej masy urodzeniowej noworodków spowodowana jest zaniedbaniem stanu uzębienia! [1]

Aby uniknąć infekcji jamy ustnej staraj się myć zęby po każdym posiłku. Nie zapominaj też o nitkowaniu oraz irygacji przestrzeni międzyzębowych. U niektórych kobiet pojawiają się także większe zmiany na dziąsłach – tzw. guzy ciążowe (nadziąślaki). Kobiety z tym problemem mają trudności ze szczotkowaniem zębów i w rezultacie mogą ograniczać tę czynność.  Niestety, brak właściwej higieny jamy ustnej skutkuje tworzeniem się stanu zapalnego dziąseł, przez co wpadamy w błędne koło. Czasem pomimo właściwego dbania o higienę,  trzeba doczekać do momentu porodu, po którym problem mija samoistnie. [2]

Co szkodzi zębom w ciąży?

Bardzo istotny wpływ na stan zębów mają występujące w ciąży wymioty. Niestety podczas wymiotów, z żołądka do jamy ustnej dociera kwas solny, który uszkadza szkliwo i powoduje nieodwracalne zmiany w uzębieniu. Te zaś skutkują częstszą próchnicą i nadwrażliwością zębów. Pamiętaj, nie myj zębów bezpośrednio po wymiotach. Najlepiej przepłukać usta ciepłą wodą  i odczekać kilkanaście minut, a następnie sięgnąć po pastę i szczoteczkę do zębów. Jeśli umyjesz zęby od razu po wymiotach, wetrzesz kwas żołądkowy w szkliwo, uszkadzając je. Przepłucz zęby wodą (a jeszcze lepiej płynem zasadowym – np. mlekiem), odczekaj minimum pół godziny, kiedy to pH jamy ustnej wróci do normy i dopiero wtedy umyj zęby szczoteczką

Największy wpływ na bardziej nasilony rozwój próchnicy u kobiet ciężarnych mają ich nieprawidłowe nawyki higieniczne. Kobiety często odczuwając różne dolegliwości, zmęczenie oraz skupiając się na swoim wyjątkowym stanie, zaniedbują higienę jamy ustnej. Szczególnie w okresie początkowym macierzyństwa, kiedy dochodzą liczne nowe obowiązki, higiena jamy ustnej schodzi na drugi plan. Przyszłe mamy powinny odwiedzić dentystę przynajmniej 3 razy w czasie ciąży oraz leczyć na bieżąco ewentualne ubytki. Należy myć zęby po każdym posiłku, zwłaszcza po nocnym podjadaniu, jeśli się zdarza. Ważne jest nie tylko regularne mycie zębów, ale również czyszczenie przestrzeni między zębowych przy pomocy irygatora dentystycznego lub nici dentystycznych.

Czy dieta ma wpływ na stan zębów?

W ciąży organizm matki ma zwiększone zapotrzebowanie na wapń i jego ewentualne niedobory mogą wpływać na ogólny stan zębów, a zbyt mała ilość witamin może dodatkowo zwiększyć ryzyko pojawiania się stanów zapalnych oraz chorób dziąseł.

Zadbaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło produktów bogatych w wapń, należą do nich: szpinak, rośliny strączkowe, rabarbar, łosoś, sardynki, buraki, orzechy, woda mineralna, jogurt, kefir oraz sery. W diecie ciężarnych nie powinno też zabraknąć witaminy C wspomaga ona uszczelnianie naczyń krwionośnych, a tym samym zapobiega krwawieniom dziąseł. Produktami, które zawierają witaminę C są: czerwona papryka, kapusta, zielona część pietruszki, kalarepa, kalafior, brokuły, a także owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, poziomki czy truskawki.
Większość mam nie zdaje sobie sprawy z tego, że zęby dziecka kształtują się w 6 tygodniu ciąży. Już w łonie mamy powstają zalążki wszystkich zębów, oprócz ósemek. Aby zadbać o zdrowe zęby, warto jeść produkty bogate w minerały. W okresie ciąży należy więc spożywać takie produkty, które zawierają duże ilości wapnia. 

Źródła:

[1] https://lovi.pl/porady/ciaza-i-porod/zeby-w-ciazy—fakty-i-mity dostęp z dnia 22.09.2022

[2] https://www.doz.pl/czytelnia/a13290-Ciaza_a_zeby._Jak_ciaza_wplywa_na_ich_stan dostęp z dnia 22.09.2022

[3] https://www.medonet.pl/zdrowie,zeby-i-ciaza—co-musi-wiedziec-przyszla-mama,artykul,1730238.html z dnia 22.09.2022

[4] https://www.medi-dent.pl/2019/03/10/wplyw-ciazy-na-zeby-obalamy-mity/ z dnia 22.09.2022

Udostępnij wpis:

Strefa wiedzy White Way prezentuje treści o charakterze informacyjno-edukacyjnym na temat higieny jamy ustnej. Nie zastąpią jednak one profesjonalnej porady lekarskiej.  Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji. W przypadku problemów zdrowotnych przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze skonsultuj się z lekarzem specjalistą lub farmaceutą.

Bądź na bieżąco

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź inne wpisy

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?

Każdy z nas ma inny odcień zębów, na który mają wpływ zarówno czynniki zewnętrze jak i wewnętrzne. Jedni od urodzenia mają zęby bardziej żółte, inni mają zęby białe, które przebarwiają się wraz…

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

O zdrowie zębów swojego dziecka powinieneś dbać już od jego narodzin. Dlaczego? Jama ustna niemowląt ma sporo dziąsłowych fałdów i zachyłków, gdzie może zalegać pokarm, który jest przyczyną stanów zapalnych oraz pleśniawek.…

Mycie zębów - jak to robić dobrze?

Mycie zębów to czynność którą wykonujemy kilka razy dziennie. Z pozoru jest to prosta czynność, nie zawsze jednak robimy to dobrze. Prawidłowe mycie zębów to odpowiednie ruchy, nacisk, częstotliwość oraz długość mycia.…