Irygator dentystyczny – do czego służy i jak go używać?

Do standardowych, codziennych rytuałów higieny jamy ustnej możemy zaliczyć takie zabiegi jak mycie zębów szczoteczką (klasyczną, elektryczną, soniczną), nitkowanie zębów czy płukanie zębów specjalnym płynem do płukania jamy ustnej. Do listy tej warto dołączyć jeszcze jeden punkt – używanie irygatora do zębów. Irygatory nie cieszą się tak dużą popularnością jak np. szczoteczki soniczne, jednak nie sposób pominąć ich zalet.

Irygator dentystyczny – co to jest?

Irygator do zębów to urządzenie stworzone do profesjonalnej higieny jamy ustnej. Czy to znaczy, że irygator spotkamy wyłącznie w gabinecie dentystycznym ? Nie, na rynku dostępnych jest wiele urządzeń przeznaczonych do użytku domowego np. Irygator WW-Jet 3000 .  W przeciwieństwie do szczoteczki sonicznej lub szczoteczki elektrycznej, które posiadają standardowe końcówki, irygator do zębów zakończony jest cienką dyszą, przez którą wydobywa się strumień wody. Kształt ten w połączeniu z dużym ciśnieniem strumienia wody powoduje, że irygator dociera do trudno dostępnych miejsc w obrębie jamy ustnej.

Czy warto używać irygatora do zębów?

Oczywiście, że tak. Irygator szybko usuwa resztki jedzenia i bakterie z trudno dostępnych miejsc w przestrzeniach międzyzębowych oraz poniżej linii dziąseł, do których nie dotrze szczoteczka ani nić dentystyczna. Bezinwazyjnie usuwa płytkę nazębną, a jednocześnie masuje dziąsła poprawiając ich ukrwienie. To niezbędne urządzenie do kompleksowej higieny jamy ustnej. Irygator dentystyczny służy również do profilaktyki zmian próchniczych. Znakomicie sprawdza się w przypadku osób mających ciasno przylegające zęby, noszących aparaty dentystyczne, mosty lub implanty.

Kto może korzystać z irygatora do zębów?

Z irygatora do zębów powinien korzystać każdy, komu zależy na efektywnej, codziennej higienie jamy ustnej. Urządzenie doczyści miejsca, do których nie dociera włosie klasycznej szczoteczki (np. kieszonki dziąsłowe), a strumień wody wydobywający się pod ciśnieniem z dyszy irygatora z łatwością wypłukuje resztki jedzenia. Irygator można też polecić osobom mającym bardzo ciasne przestrzenie międzyzębowe. Wąski strumień wody pod wysokim ciśnieniem z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc.

Irygator do zębów jest szczególnie polecany dla osób z krwawiącymi i bolesnymi dziąsłami. Warto dodać, że prawidłowe stosowanie irygatora jest w większości przypadków całkowicie bezbolesne.

Irygator dentystyczny to także doskonały wybór dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Każdy, kto nosi aparat ortodontyczny wie, jak absorbująca jest w tym okresie higiena jamy ustnej. Resztki jedzenia gromadzą się w aparacie, skąd trudno je wydobyć klasyczną szczoteczką do zębów. I tu z pomocą przychodzi irygator. Irygator delikatnie, ale dokładnie oczyści stały aparat ortodontyczny.

Poza tym wśród wskazań do irygacji zębów wymienia się:

  • protezy zębowe,
  • implanty,
  • korony i mosty na zębach,
  • zapalenia przyzębia.

Wiemy już, że regularne używanie irygatora pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i chroni przed chorobami zębów i dziąseł. Chociaż nie ma większych przeciwskazań do korzystania z irygatora, osoby cierpiące na poważne choroby zębów i dziąseł powinny przed zakupem skonsultować się ze stomatologiem, który doradzi wybór odpowiedniego urządzenia.

Jak używać irygatora do zębów?

Korzystanie z irygatora do zębów jest bardzo proste. Wystarczy napełnić zbiornik irygatora wodą, a następnie skierować końcówkę irygatora w miejsce, które chcemy wyczyścić. Strumień wody delikatnie uderzy w wybrane miejsce i oczyści je. Jeśli korzystasz na co dzień ze szczoteczki elektrycznej lub szczoteczki sonicznej, nie powinieneś mieć większych problemów z obsługą irygatora. Natomiast, jeśli będzie to Twój pierwszy kontakt z tego typu urządzeniem, możesz na początku odczuwać pewien dyskomfort. Nie zrażaj się jednak, szybko przyzwyczaisz się do jego działania. Irygator do zębów jest rewelacyjnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej, dlatego warto z niego korzystać.

Jak dbać o irygator?

Po skończonej irygacji należy wylać resztki wody z pojemnika. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii. Całe urządzenie warto też osuszyć. Do czyszczenia urządzenia należy używać wyłącznie wody lub delikatnych środków czyszczących zaś unikać silnie żrących substancji czyszczących. Jeśli przez dłuższy czas nie zamierzamy korzystać z irygatora, pojemnik na wodę należy wytrzeć do sucha. Utrzymanie irygatora w czystości przedłuży jego żywotność i zapobiegnie gromadzeniu się szkodliwych dla zdrowia bakterii, wirusów czy grzybów.

Śmiało można stwierdzić, że irygator dentystyczny to urządzenie, które pomaga w odpowiedniej higienie jamy ustnej.  Irygacja zębów jest prostą a zarazem skuteczną metodą prewencji chorób zębów i dziąseł. Najlepsze dla zdrowia naszych zębów będzie połączenie działania szczoteczki do zębów, nici dentystycznej i irygatora do zębów.

Udostępnij wpis:

Strefa wiedzy White Way prezentuje treści o charakterze informacyjno-edukacyjnym na temat higieny jamy ustnej. Nie zastąpią jednak one profesjonalnej porady lekarskiej.  Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji. W przypadku problemów zdrowotnych przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze skonsultuj się z lekarzem specjalistą lub farmaceutą.

Bądź na bieżąco

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź inne wpisy

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?

Każdy z nas ma inny odcień zębów, na który mają wpływ zarówno czynniki zewnętrze jak i wewnętrzne. Jedni od urodzenia mają zęby bardziej żółte, inni mają zęby białe, które przebarwiają się wraz…

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

O zdrowie zębów swojego dziecka powinieneś dbać już od jego narodzin. Dlaczego? Jama ustna niemowląt ma sporo dziąsłowych fałdów i zachyłków, gdzie może zalegać pokarm, który jest przyczyną stanów zapalnych oraz pleśniawek.…

Mycie zębów - jak to robić dobrze?

Mycie zębów to czynność którą wykonujemy kilka razy dziennie. Z pozoru jest to prosta czynność, nie zawsze jednak robimy to dobrze. Prawidłowe mycie zębów to odpowiednie ruchy, nacisk, częstotliwość oraz długość mycia.…