Mówiąc o higienie jamy ustnej myślimy przede wszystkim o zębach. Tymczasem, równie ważne jest zdrowie dziąseł, które spełniają kilka ważnych funkcji – utrzymują uzębienie na odpowiednim miejscu oraz chronią korzenie zębów przed oddziaływaniem bodźców z zewnątrz.
Ból dziąseł to dość powszechna dolegliwość, która może dopaść osoby w każdym wieku. Dolegliwości mogą wynikać ze złej higieny jamy ustnej, stanów zapalnych dziąseł, nieleczonej próchnicy, krzywego zgryzu, czy chorób ogólnoustrojowych. Z uwagi na to, że dziąsła są bardzo delikatnymi tkankami, są również bardziej podatne na urazy mechaniczne i ataki drobnoustrojów. Z tego względu w obrębie dziąseł często mogą rozwijać się stany zapalne objawiające się zaczerwienieniem, opuchlizną i bolesnością.
Co robić, kiedy ból już wystąpi ? Sprawdź nasze sposoby na ból dziąseł.
- Zweryfikuj swoje nawyki higieniczne – Błędy w higienie jamy ustnej mogą wywołać nieprzyjemne konsekwencje dla dziąseł. Zbyt intensywne szczotkowanie zębów szczoteczką o twardym włosiu może powodować podrażnienia i stany bólowe. Zbyt mocny nacisk podczas korzystania z nici dentystycznej może uszkadzać dziąsła i wywoływać krwawienie. Z kolei niedokładne szczotkowanie zębów w dłuższej perspektywie będzie skutkować nagromadzeniem płytki nazębnej. Po pewnym czasie płytka nazębna stwardnieje i przybierze postać kamienia nazębnego, który wypełni przestrzenie międzyzębowe powodując obrzęk i krwawienie z dziąseł.
- Płucz jamę ustną płynem bakteriobójczym – ograniczysz w ten sposób rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej i próchnicy. Płyny antybakteryjne opierają się na działaniu antyseptycznym – redukują płytkę nazębną, wspomagają gojenie tkanek oraz chronią przed zapaleniem dziąseł.
- Przygotuj ziołowe płukanki – domowe płukanki mogą przynieść dużą ulgę bolącym dziąsłom. Użyj ziół o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych takich jak szałwia lekarska, rumianek, mięta pieprzowa. Należy zalać wrzątkiem torebkę wybranego zioła i odczekać aż ostygnie. Jamę ustną należy płukać trzy razy dziennie przez około 2 minuty. Do naturalnych składników łagodzących zapalenie i ból dziąseł należą również: alantoina, pantenol, wyciąg z aloesu, propolis, ziele podbiału, olejek goździkowy.
- Wesprzyj się dietą – Niedobory witaminy C, wapnia i kwasu foliowego mogą powodować zapalenie dziąseł. Warto wzbogacić dietę w takie produkty jak pomarańcze, truskawki, brukselka, papryka, które dostarczą odpowiednią dawkę witaminy C. Do menu warto również włączyć produkty mleczne, ryby, płatki zbożowe bogate w wapń. Awokado, soczewica, zielone warzywa liściaste uzupełnią braki kwasu foliowego.
- Jedz pokarmy o odpowiedniej konsystencji – na czas nasilenia objawów bólowych lepiej zrezygnować z takich produktów jak chipsy, orzeszki, twarde sery, orzechy, jabłka, które wymagają długiego żucia a dodatkowo mogą powodować skaleczenia w jamie ustnej. Najlepsze będą ugotowane, miękkie warzywa i owoce, makarony czy też zupy w postaci płynów lub papek.
Powody wystąpienia bólu dziąseł mogą być różne – od nieprawidłowej higieny jamy ustnej po choroby ogólnoustrojowe. Często dolegliwości bólowe mają charakter przejściowy i są związane z podrażnieniem lub uszkodzeniem błony śluzowej dziąseł.
Pamiętaj, że jeśli ból nie mija i towarzyszą mu inne objawy takie jak np. krwawienie, niezbędna będzie wizyta u dentysty. Najlepszym sposobem na to, by uniknąć chorób dziąseł, a tym samym bólu jest kompleksowe dbanie o codzienną higienę jamy ustnej.