Higiena jamy ustnej – fakty i mity

Żyjemy w XXI wieku, który nakłada na nas wysokie tempo każdego dnia, w którym musimy znaleźć czas na posiłek, pracę, tysiące ważnych spraw oraz odpoczynek. Ale czy każdy z nas pamięta o tym,  by zadbać o swoje zdrowie w tym zawrotnym tempie? Szybki prysznic, make up, łyk kawy i nagle okazuje się, że już jesteśmy spóźnieni. Czy warto znaleźć przysłowiowe dwie minuty na pielęgnację jamy ustnej rano i wieczorem? Z pewnością TAK! Kilka faktów poniżej przekona Cię, by nie przestawiać budzika na kolejną już pięciominutową drzemkę i każdego dnia zadbać o swoje zdrowie.

FAKT – Bakterie płytki nazębnej to główny czynnik w postawaniu próchnicy.

W czasie zabiegów higienicznych mamy na celu usunięcie właśnie płytki bakteryjnej poprzez szczotkowanie zębów i zabiegi dodatkowe.

FAKT – Płytka nazębna to synonim płytki bakteryjnej

Płytka nazębna to rodzaj błony nazywanej biofilmem – zbudowana jest z licznych kolonii bakteryjnych przyczepionych ściśle do powierzchni zębów. To właśnie przyleganie bakterii do powierzchni zębów jest najistotniejszym elementem powstawania procesu próchnicy.

FAKT – Szczotkowanie należy wykonywać po każdym posiłku.

W idealnym świecie na pewno by tak było, jednak kto ma na to czas? Należy pamiętać, że absolutne minimum to bardzo dokładna pielęgnacja po posiłkach porannych oraz wieczornych. Poświęć swojej jamie ustnej minimum 4 minuty dziennie, a zyskasz piękny uśmiech i pewność siebie. Tylko tyle i aż tyle.

MIT – „Celem szczotkowania zębów jest odświeżenie oddechu po całej nocy”.

Ideą szczotkowania zębów jest: usunięcie resztek pokarmowych, płytki bakteryjnej, osadów oraz masaż dziąseł. Uczucie świeżości w jamie ustnej to jedynie przyjemny dodatek w czasie całej pielęgnacji.

MIT – „Doskonały efekt szczotkowania uzyskam tylko dzięki najlepszej paście do zębów”

Fenomenalne rezultaty szczotkowania zależą głównie od dokładności i precyzyjności techniki, z jaką będziemy ją wykonywać. Niebagatelne znaczenie ma jakość używanej szczoteczki oraz dodatkowych akcesoriów. Najmniej istotna w tym przypadku jest użyta pasta do zębów.

MIT – „Dodatkowe zabiegi higieniczne? Komu to potrzebne? Przecież szczotkuję swoje zęby.” 

To bardzo popularny MIT wśród społeczeństwa. Często spotykam się z takim stwierdzeniem w gabinecie stomatologicznym. Korona zęba posiada pięć powierzchni – żującą, wargową, językową oraz dwie styczne : mezialną i dystalną. Używając tylko włosia szczoteczki oczyszczamy jedynie 60 % powierzchni zęba. Pozostałą trudno dostępną 1/3 część powierzchni należy oczyścić za pomocą dodatkowych przyrządów i preparatów, takich jak nici dentystyczne, irygatory , płukanki czy skrobaczki. O tym, co warto używać w Twoim przypadku dowiesz się z kolejnych artykułów.

MIT – „Nie stosuję nici dentystycznej, ponieważ po jej użyciu krwawią mi dziąsła”

Jest to najczęstsze zdanie wypowiadane przez pacjentów, z jakim spotykam się w moim gabinecie stomatologicznym. Dziś obalam ten MIT.  Dziąsła krwawią najczęściej z trzech powodów: Po pierwsze – stan zapalny dziąseł powstaje w wyniku nagromadzenia płytki bakteryjnej a brak efektywnego usuwania nagromadzonej płytki prowadzi do nasilenia stanu zapalnego. Po drugie – za stan zapalny odpowiadają zmiany hormonalne np. w czasie ciąży czy okresie dojrzewania. Oraz po trzecie – Uraz mechaniczny  powodowany poprzez zbyt gwałtowne wprowadzanie nici w przestrzeń międzyzębową. Dwa ostatnie punkty to naprawdę rzadkość w przypadku moich pacjentów. Zdecydowana większość zbliżająca się do prawie 100% to bezsprzecznie brak efektywnego oczyszczania okolic przydziąsłowych i utworzenie błędnego koła – płytka bakteryjna -> stan zapalny dziąseł objawiający się m.in. krwawieniem -> dalszy brak oczyszczania -> jeszcze większy stan zapalny dziąseł -> choroby przyzębia  i wiele innych towarzyszących problemów – błędne koło zamyka się.  W tym miejscu należy powiedzieć STOP.  Ten mały element w postaci systematycznego używania nici dentystycznej poprawi status nie tylko Waszych dziąseł oraz zębów, ale również i zdrowie całego Waszego organizmu.

MIT – „Irygator dentystyczny jest przeznaczony dla osób w wieku podeszłym.”

Irygacje to nic innego jak intensywne płukanie jamy ustnej wodą pod ciśnieniem , które powoduje oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, trudno dostępnych powierzchni zębów, elementów ortodontycznych i rekonstrukcji protetycznych oraz masaż dziąseł. Efekty działania irygacji są bezcenne dla wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy mają mniejsze lub większe trudności w odpowiednim doczyszczaniu wszelkich zakamarków w jamie ustnej , takich jak stłoczone zęby, częściowo zatrzymane zęby, pogłębione kieszenie dziąsłowe, elementy aparatów ortodontycznych oraz rekonstrukcje protetyczne. Jeśli to urządzenie jest Ci obce to znaczy, że przyszedł czas na małą rewolucję w pielęgnacji Twojej jamy ustnej – to niekwestionowany game changer.

Jak widzisz faktów i mitów na temat codziennej pielęgnacji jest wiele, ja przytoczyłam tu tylko te najpopularniejsze. Warto się z nimi zapoznać i zdobyć rzetelną wiedzę na ten temat. Kwestia zdrowia powinna być priorytetem dla każdego z nas.

Tymczasem zapraszam do przeczytania kolejnych publikacji na naszym portalu.

Autor artykułu: lek. dent Paula Sztejna

Udostępnij wpis:

Strefa wiedzy White Way prezentuje treści o charakterze informacyjno-edukacyjnym na temat higieny jamy ustnej. Nie zastąpią jednak one profesjonalnej porady lekarskiej.  Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji. W przypadku problemów zdrowotnych przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze skonsultuj się z lekarzem specjalistą lub farmaceutą.

Bądź na bieżąco

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź inne wpisy

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?

Każdy z nas ma inny odcień zębów, na który mają wpływ zarówno czynniki zewnętrze jak i wewnętrzne. Jedni od urodzenia mają zęby bardziej żółte, inni mają zęby białe, które przebarwiają się wraz…

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

O zdrowie zębów swojego dziecka powinieneś dbać już od jego narodzin. Dlaczego? Jama ustna niemowląt ma sporo dziąsłowych fałdów i zachyłków, gdzie może zalegać pokarm, który jest przyczyną stanów zapalnych oraz pleśniawek.…

Mycie zębów - jak to robić dobrze?

Mycie zębów to czynność którą wykonujemy kilka razy dziennie. Z pozoru jest to prosta czynność, nie zawsze jednak robimy to dobrze. Prawidłowe mycie zębów to odpowiednie ruchy, nacisk, częstotliwość oraz długość mycia.…