Piękne i zdrowe zęby to marzenie każdego z nas. Niestety duży wpływ na stan naszego uzębienia ma genetyka. Jeśli nasi rodzice i dziadkowie nie mieli kłopotów z próchnicą czy chorobami przyzębia, to prawdopodobnie również my mnie będziemy ich mieli. Jeżeli jednak nie masz takiego szczęścia, nie martw się, nie wszystko stracone. Aby jak najdłużej cieszyć się pełnym i zdrowym uśmiechem wystarczy zastosować kilka prostych domowych sposobów. Jakich?
Pij zieloną herbatę.
Zielona herbata jest bogata w polifenole. Są to związki które mogą oddziaływać hamująco na wzrost bytującej w jamie ustnej mikroflory. Zmniejszają rozrost bakterii próchnicotwórczych, a jednocześnie wpływają pobudzająco na rozwój korzystnych dla zdrowia zębów gatunków drobnoustrojów. Szczególnie picie tego napoju po posiłku zawierającym węglowodany, sprzyja utrzymaniu odczynu powyżej poziomu demineralizującego, czyli kwasowego oraz zapobiegać rozwojowi próchnicy. [1]
Wzbogacaj dietę w mleko i produkty mleczne.
Produkty mleczne zawierają składniki przeciwpróchnicowe, takie jak wapń, fosforany, kazeinę i lipidy, ale również inne substancje bioaktywne, które mogą odgrywać znaczącą rolę w zapobieganiu próchnicy. Najlepiej sięgać po produkty jak najbardziej naturalne, bez dodatku cukru. Zaliczamy do nich: mleko, jogurt naturalny, kefir, maślankę oraz sery. Produkty te zawierają dużą ilość wapnia, który korzystnie wpływa na zęby.
Wspieraj produkcję śliny.
Ślina to najlepsza naturalna ochrona dla naszych zębów. Wypłukuje z jamy ustnej pozostałości posiłków, ma działanie bakteriobójcze, wspiera remineralizację szkliwa. Dlatego należy dbać o to, aby w jamie ustnej nigdy jej nie zabrakło. Zaburzenia w produkcji śliny powoduje m.in. palenie papierosów oraz niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak np. cukrzyca. Stan permanentnego niedoboru śliny w jamie ustnej nazywa się kserostomią. Kserostomia jest groźnym schorzeniem, które należy leczyć. Co zrobić aby poprawić produkcję śliny w jamie ustnej? Wystarczy zrezygnować z papierosów oraz korzystać z bezcukrowej gumy do żucia. Jej żucie pobudza ślinianki do pracy.
Dbaj o szkliwo zębów.
Szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie, będąca tarczą ochronną dla naszych zębów. Zabezpiecza je przed działaniem bakterii, czynnikami chemicznymi czy uszkodzeniem podczas spożywania posiłków. Niestety, jest też tkanką nieodnawialną, co oznacza, że uszkodzona nie może się już zregenerować. Mimo niebywałej wytrzymałości, szkliwo jest nieustannie narażone na uszkodzenia. Zagraża mu m.in. szczotkowanie zębów szczoteczkami o twardym włosiu, długotrwałe używanie past wybielających o wysokim współczynniku ścieralności oraz częste spożywanie posiłków zawierających kwasy. Aby cieszyć się zdrowymi zębami przez długie lata, należy dbać o szkliwo. [2] Jak to robić? Podstawą jest regularne mycie zębów. Warto również, ograniczyć słodycze i napoje gazowane. Kondycję szkliwa pomoże poprawić spożywanie produktów bogatych w wapń, a także dbanie o właściwy poziom witaminy D. Pamiętaj, że szkliwo nie odrasta – mamy tylko jedną jego warstwę na całe życie!
Wykorzystaj moc ziół.
Pewnie nie wiesz, że popularne i łatwo dostępne zioła mają szereg właściwości przeciwzapalnych oraz odświeżających. Zamiast chemicznych płynów do higieny jamy ustnej, warto stosować codziennie płukanki z szałwii lub rumianku. Rumianek jest jedną z roślin o najbardziej dobroczynnym działaniu dla zębów i jamy ustnej. Ma on działanie przciwzapalne, łagodzące oraz przeciwbólowe. Rumianek stosuje się też pomocniczo w leczeniu wszelkich stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, a także do zmniejszania dolegliwości związanych z parodontozą. [3]
Kolejnym ziołem, które używane jest jako składnik preparatów do pielęgnacji oraz leczenia jamy ustnej jest szałwia. Zawiera ona m.in. witaminę A, B, C i PP, kwasy organiczne oraz olejki lotne. Można ją stosować w leczeniu opryszczek i owrzodzeń jamy ustnej, pleśniawek, oraz wspomagająco w leczeniu ropnego zapalenia dziąseł.
Działanie odświeżające wykazują liście mięty pieprzowej oraz eukaliptusa. Dlatego też wykorzystuje się do produkcji past do zębów, płynów do płukania ust oraz bezcukrowych gum do żucia. Jeśli masz problem z nieświeżym oddechem stosuj kilka razy dziennie płukanki ziołowe. Ich przygotowanie nie jest trudne, zrobisz to samodzielnie w domu. Poniżej znajdziesz dwa proste przepisy na domowe płukanki, które pomogą Ci w walce z nieświeżym oddechem. [4]
Ziołowa płukanka
Składniki:
- szczypta mielonego imbiru,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- szczypta suszonego rozmarynu,
- szczypta mięty pieprzowej.
Wykonanie:
Wsyp wszystko do szklanki, a następnie zalej wrzątkiem. Wystudź pod przykryciem, po upływie 10-15 minut odcedź. Gotową płukankę możesz używać kilka razy dziennie.
Płukanka z goździka
Składniki:
- 50 g (łyżka stołowa) niezmielonych, suszonych goździków.
Wykonanie:
Zalej goździki gotującą się wodą, następnie gotuj wszystko jeszcze przez ok. 3 minuty. Pozostaw do ostygnięcia pod przykryciem (ok. 10-15 minut). Odcedź i stosuj kilka razy dziennie.
Dodatkowo na odświeżenie oddechu możesz żuć ziarna kopru, anyżu oraz liście pietruszki. Warto robić to po każdym posiłku ‒ dokładnie i powoli. Wszystkie produkty sprawią, że Twój oddech będzie świeższy. Dodatkowo pietruszka ma w sobie dużo chlorofilu, który działa antybakteryjnie. Warto dodawać ją jak najczęściej do posiłków.
Ogranicz używki i spożycie cukru.
Używki niszczą zęby, powodują ubytki substancji odżywczych i żółknięcie. Na poprawę koloru szkliwa wpłynie ograniczenie kawy, czerwonego wina i papierosów. Napoje kolorowe i barwiące spożywaj tylko okazjonalnie i najlepiej przez słomkę.
To cukier zawarty w wysoko przetworzonej żywności i napojach jest głównym sprawcą próchnicy zębów. Najwięcej cukru mają słodycze oraz kolorowe, gazowane napoje. Dużo mniej szkodliwy jest cukier zawarty w owocach, dlatego w przypadku chęci na coś słodkiego warto sięgnąć po owoc. Wyjątkiem są owoce suszone, które przez swoją lepkość przywierają do zębów. Pamiętaj aby po każdym „słodkim” posiłku umyć zęby lub żuć gumę bez cukru.
Piękny i zdrowy uśmiech będzie Twoją najlepszą wizytówką. Równocześnie poprawia zdrowie i atrakcyjność. Sprawia, że jesteś pozytywniej odbierany przez otoczenie, dlatego dbaj o niego każdego dnia.
Źródła:
[1] https://www.infodent24.pl/techdentpost/zielona-herbata-dobra-dla-zebow,105055.html
[2] https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,140283,21310969,szkliwo-zebow-tkanka-twarda-jak-skala-budowa-i-funkcje-szkliwa.html
[3] https://dentonet.pl/ziola-na-zeby-poznaj-wlasciwosci/#gref
[4] https://zdrowie.radiozet.pl/Uroda/Zeby/Naturalne-sposoby-na-swiezy-oddech.-Sprobuj-ziol-przypraw-i-warzyw