Jak się przygotować do wizyty u dentysty?

Wizyty u dentysty przestały już być traumatycznym przeżyciem jak 30-40 lat temu. Zmieniły się używane do leczenia technologie oraz materiały. Jest dużo lepszy dostęp do środków znieczulających. Jak jednak przygotować się do wizyty stomatologicznej? W tym wpisie postaramy się podpowiedzieć, jak to zrobić, aby być dobrze przygotowanym. [1]

Czyste zęby i przestrzenie międzyzębowe.

Pierwszym punktem jest dokładne umycie zębów przed wizytą stomatologiczną. Należy wyszorować zęby szczoteczką najlepiej dwa razy dłużej niż robimy to przy normalnym, codziennym myciu. Stomatolog nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowej wizyty stomatologicznej jeżeli zęby są brudne. Pamiętaj również o dokładnym wyczyszczeniu przestrzeni miedzyzębowych przy pomocy irygatora dentystycznego lub nici dentystycznej. Na koniec należy przepłukać jamę ustną płynem do płukania. Aby dentysta nie musiał oglądać posiłku, który jedliśmy 2 dni temu.  Jeśli na wizytę jedziesz prosto z pracy, warto wcześniej pomyśleć o tym i zabrać ze sobą tego dnia pastę, szczoteczkę oraz nić dentystyczną, by przed wizytą w gabinetowej łazience, wyszczotkować zęby.

Wizyta z nastolatkiem – czy muszę być obecny?

Jeśli na wizytę udaje się nastoletnie dziecko, to potrzebuje zgody rodzica lub ustawowego opiekuna na przeprowadzenie leczenia. Oznacza to, że opiekun powinien pojawić się razem z dzieckiem w gabinecie na wizycie. W przypadku dzieci powyżej 16 roku życia, to na leczenie musi się zgodzić zarówno rodzic jak i dziecko. Dlatego warto wizyty u stomatologa uwzględnić również we własnym grafiku. [2]

Spisz pytania i wątpliwości.

Warto, aby na pytanie stomatologa „O co chciałby/chciałaby Pan/Pani jeszcze zapytać?”, spisać sobie na kartce wszelkie ewentualne pytania i wątpliwości. Wyjaśnienie wszystkich nurtujących Cię kwestii pomoże w usprawnieniu procesu leczenia. W przypadku, gdy nie zgadzasz się z danym zaleceniem poproś lekarza o wyjaśnienie. Profilaktyka to podstawa utrzymania zdrowia jamy ustnej, dlatego warto ustalić ze stomatologiem jak powinieneś dokładnie czyścic zęby. Zapytaj o właściwą technikę i poproś o wyjaśnienie, co robisz źle.

Jeśli boli Cię wiele zębów, spisz na kartce objawy, takie jak:

  • kiedy ból rozpoczyna się i kończy,
  • od jak dawna odczuwasz ból oraz w jakich sytuacjach się nasila,
  • jaki jest poziom nasilenia bólu: czy jest to ciągły, słaby ból, czy ból intensywny i rwący,
  • czy ból nasila się podczas spożywania pokarmów – ciepłych lub zimnych,
  • kiedy ból ustaje,
  • jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania do dentysty, spisz je także na kartce. [3]

Poinformuj stomatologa o ostatnich zmianach w stanie zdrowia, które nie są związane z zębami.  Jeśli jesteś w ciąży, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Również jeżeli bierzesz leki na inne schorzenia, podaj tę informację dentyście.

Spisanie wszystkiego na kartce sprawi, że żaden szczegół pod wpływem stresu wywołanym wizytą u stomatologa, nie umknie Ci. Może mieć to kluczowe znaczenie dla Twojego procesu leczenia.

Zadbaj o dobre nastawienie przed wizytą.

Pamiętaj ważne jest również Twoje dobre nastawienie psychiczne przed wizytą.  Jeżeli dotyka Cię dentofobia dzień przed wizytą w gabinecie, postaraj się o niej nie myśleć. Spędź czas tak, aby zająć swoje myśli czymś innym. Zaplanuj coś przyjemnego, co Cię zaangażuje na tyle, abyś nie myślał o fotelu dentystycznym. W dzień wizyty zjedz dobre śniadanie lub obiad na tyle niedługo przed wizytą w gabinecie, aby zaraz po zabiegu nie czuć się głodnym. Dobry posiłek działa też kojąco i pozwala dodatkowo zniwelować niepokój spowodowany głodem. Jeżeli się boisz – powiedz o tym dentyście. Dentysta na pewno podejdzie do Ciebie z wyrozumiałością. Wytłumaczy plan działania, a także będzie stosownie uważał podczas wykonywania zabiegu. [4]

Czy jeść przed wizytą u dentysty?

Często pacjenci zastanawiają się czy powinni w ogóle coś jeść przed wizytą.  Jeżeli masz zaplanowaną wizytę, do której trzeba się specjalnie przygotować, to lekarz powinien Cię o tym wcześniej poinformować. Na przykład osoby, które mają problemy z odruchem wymiotnym, nie powinny jeść bezpośrednio przed wizytą. Najlepiej wtedy zgłosić się na czczo. W przypadku, gdy leczenie ma się odbyć w znieczuleniu ogólnym, także nie należy jeść przed wizytą przez co najmniej 6 godzin oraz nie pić przez 3 godziny. Po niektórych zabiegach nie można jeść i pić przez określony czas, dlatego warto zjeść coś lekkiego oraz napić się przed wizytą. 

Dzięki powyższym wskazówkom z pewnością dowiesz się, jak odpowiednio przygotować się do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Pamiętaj jednak, że istnieją pewne sytuacje, gdy wizytę lepiej odłożyć w czasie. Należą do nich np. przeziębienia, infekcje z katarem i kaszlem. Odwołaj wizytę, gdy masz problem z opryszczką, gdyż zainfekowane wirusem miejsce jest bardzo wrażliwe na dotyk. Podrażniona opryszczka może się dodatkowo przenieść na inny obszar twarzy.

Źródło:

[1] https://superkobiety.com.pl/2019/07/03/jak-przygotowac-sie-do-wizyty-u-dentysty/ dostęp z dnia 13.09.2022

[2] https://aestheticdental.pl/porady/jak-przygotowac-dziecko-do-wizyty-u-dentysty dostęp z dnia 13.09.2022

[3] https://dentonet.pl/jak-przygotowac-sie-do-wizyty-u-stomatologa/#gref 13.09.2022

[4] https://www.doz.pl/czytelnia/a13354-Pierwsza_wizyta_u_dentysty_-_jak_przygotowac_do_niej_dziecko_i_jak_powinna_wygladac 13.09.2022

Udostępnij wpis:

Strefa wiedzy White Way prezentuje treści o charakterze informacyjno-edukacyjnym na temat higieny jamy ustnej. Nie zastąpią jednak one profesjonalnej porady lekarskiej.  Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji. W przypadku problemów zdrowotnych przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze skonsultuj się z lekarzem specjalistą lub farmaceutą.

Bądź na bieżąco

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź inne wpisy

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?

Każdy z nas ma inny odcień zębów, na który mają wpływ zarówno czynniki zewnętrze jak i wewnętrzne. Jedni od urodzenia mają zęby bardziej żółte, inni mają zęby białe, które przebarwiają się wraz…

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

O zdrowie zębów swojego dziecka powinieneś dbać już od jego narodzin. Dlaczego? Jama ustna niemowląt ma sporo dziąsłowych fałdów i zachyłków, gdzie może zalegać pokarm, który jest przyczyną stanów zapalnych oraz pleśniawek.…

Mycie zębów - jak to robić dobrze?

Mycie zębów to czynność którą wykonujemy kilka razy dziennie. Z pozoru jest to prosta czynność, nie zawsze jednak robimy to dobrze. Prawidłowe mycie zębów to odpowiednie ruchy, nacisk, częstotliwość oraz długość mycia.…