Po co czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Mycie zębów ma na celu usunięcie z ich powierzchni zasiedlonej przez bakterie płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych zgromadzonych w ciągu dnia. Jeśli tego nie zrobimy, zbierająca się płytka nazębna szybko stanie się siedliskiem niechcianych bakterii prowadzących do powstania próchnicy.

Niestety, nawet jeśli codziennie, sumiennie myjemy zęby szczoteczką, to nie wystarczy, by dokładnie oczyścić zęby. Wszystkiemu winne przestrzenie międzyzębowe. Przestrzenie międzyzębowe to miejsca, w których stykają się nasze zęby. Zbyt ciasne przestrzenie powodują, że włosie szczoteczki nie może się tam dostać i tym samym nie mamy możliwości doczyszczenia tych miejsc. A ubytki powstające w przestrzeniach międzyzębowych są wyjątkowo trudne w leczeniu:

  • ze względu na lokalizację i słabą widoczność mogą zostać niezauważone w początkowym stadium;
  • powstają parami, co oznacza że sąsiadujący ząb również jest narażony na ubytek,
  • po ingerencji w zepsuty ząb higiena staje się jeszcze trudniejsza.

Szczoteczka i pasta to w codziennej higienie za mało by doczyścić przestrzenie między zębami a w dłuższej perspektywie uniknąć próchnicy i innych chorób zębów/przyzębia. Z pomocą przychodzi wszystkim nam dobrze znana nić dentystyczna.

Nić dentystyczna

Używanie nici dentystycznej jest dość proste, choć wymaga sporo czasu. Chętniej nitkujemy przednie zęby, do których mamy łatwy dostęp zapominając o tych z tyłu. To błąd. Choć nitkowanie może być nużące, warto to robić przynajmniej raz dziennie. Jak poprawnie nitkować zęby ? Należy oderwać kawałek nici o długości ok. 45 cm. i nawinąć końce nici na dwa palce. Następnym krokiem jest wsunięcie nici w przestrzeń między zębami i wykonanie ruchu „wyciągającego”. W tym czasie na należy przesuwać nitką po ściance zęba. Czynność należy powtórzyć w obrębie tej samej szczeliny, ale w stosunku do drugiego zęba pamiętając o tym, by przesunąć nić w palcach tak, by uzyskać czysty fragment nici.  Jeśli masz wątpliwości czy dobrze używasz nici dentystycznej zgłoś się po instruktaż do swojego stomatologa. Przy odpowiedniej technice i regularnym używaniu, efekty stosowania nici będą zadowalające. Jednak prawdziwym przełomem w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych jest irygator dentystyczny.

Irygator dentystyczny

Ten niepozornie wyglądający sprzęt robi bardzo dużo dobrego dla naszej jamy ustnej, a w szczególności dla przestrzeni międzyzębowych. Irygator to urządzenie elektryczne, które pod ciśnieniem przepłukuje ciasne przestrzenie między zębami, wypłukując z nich wszystkie zanieczyszczenia, a przy okazji masując dziąsła. Irygator może stosować każdy, a już na pewno osoby mające korony, mostki, aparaty ortodontyczne. Irygator polecany jest również osobom z wrażliwymi dziąsłami, ponieważ zmniejsza ryzyko krwawienia. A jak używać irygatora do zębów ? Irygację należy zrobić przed właściwym myciem zębów, aby dokładnie wypłukać resztki posiłków oraz płytkę nazębną. Irygator należy wypełnić letnią wodą, wybrać moc i zbliżyć końcówkę do przestrzeni międzyzębowych. Całość zabiegu powinna trwać ok. 2 minuty, po kilka sekund na każdego zęba.

Irygator dentystyczny WW Jet 3000

Podsumowując – bez codziennego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą dodatkowych akcesoriów, nigdy nie osiągnie się 100% czystości jamy ustnej. Mamy nadzieję, że po lekturze artykułu już wiesz, jak ważne jest włączenie dodatkowych środków higieny jamy ustnej takich jak nić dentystyczna i irygator dentystyczny.

Udostępnij wpis:

Strefa wiedzy White Way prezentuje treści o charakterze informacyjno-edukacyjnym na temat higieny jamy ustnej. Nie zastąpią jednak one profesjonalnej porady lekarskiej.  Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania podanych informacji. W przypadku problemów zdrowotnych przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze skonsultuj się z lekarzem specjalistą lub farmaceutą.

Bądź na bieżąco

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Sprawdź inne wpisy

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?

Każdy z nas ma inny odcień zębów, na który mają wpływ zarówno czynniki zewnętrze jak i wewnętrzne. Jedni od urodzenia mają zęby bardziej żółte, inni mają zęby białe, które przebarwiają się wraz…

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

O zdrowie zębów swojego dziecka powinieneś dbać już od jego narodzin. Dlaczego? Jama ustna niemowląt ma sporo dziąsłowych fałdów i zachyłków, gdzie może zalegać pokarm, który jest przyczyną stanów zapalnych oraz pleśniawek.…

Mycie zębów - jak to robić dobrze?

Mycie zębów to czynność którą wykonujemy kilka razy dziennie. Z pozoru jest to prosta czynność, nie zawsze jednak robimy to dobrze. Prawidłowe mycie zębów to odpowiednie ruchy, nacisk, częstotliwość oraz długość mycia.…